Anasayfa     Hakkımızda     Projelerimiz     İletişim

İnşaat   |   Peyzaj   |   Personel ve Araç Temini   |   Rekreasyon Alanları   |   Restorasyon

 
Restorasyon

FİRMAMIZ TARİHİ ve KÜLTÜREL TESCİLLİ BİNA RESTORASYONU YAPMAKTADIR.

Binanın Tescilli olup olmadığı nasıl öğrenilir, eğer yapı tescilli değilse nasıl tescillenir?
Mülk sahibi, bulundukları ilin Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kuruluna giderek,  Tapuda belirtilen ada-pafta-parsel numaraları ile yapılarının tescilli olup olmadığını öğrenebilirler. Eğer yapı tescilli değilse tekrar Koruma Bölge Kurulunda ilgili birime dilekçe verilerek başvuruda bulunulur. Uzman kişilerin incelemesinin ardından gerekli görülürse yapı tescillenir.

Eski eser yapının Restorasyon uygulaması için ne yapılması gerekir?
Tescilli eserin Restorasyonunun yapılması için, Tescilli yapının projelendirme çalışmasının yapılıp yetkili Koruma Kurulunca Onaylanması gerekmektedir. Restorasyon alanında uzman Mimari Ekipler tarafından verilecek olan projelendirme hizmeti 3 aşamalıdır. Rölöve, Restitüsyon Ve Restorasyon Projeleri, Rapor ve Analiz çalışmaları hazırlanarak ilgili Kurula sunulur ve onaylatılır. Proje onayından sonra Belediye’den de gerekli izinler alınarak uygulama aşamasına geçilir.

Eski Eser Restorasyonu sırasında yapıya kat eklenebilir mi, yapı yıkılıp yeniden yapılabilir mi?
Eski eserler korunması gereken kültür varlıklarıdır. Aslolan yapıyı tüm özgün değerleriyle koruyup yaşatmaktır. Yapıyı korurken tüm kaçak yapılaşmalardan ayıklamak ve temizlemek mühimdir, dolayısıyla mülk sahibinin yapının aslında olmayan ve hiçbir zorunluluk gerektirmeyen talepleri, ilgili koruma kurullarınca reddedilir.

Yapı restore edilirken mevzuat gereği özgün yapı malzemesi ne ise aynı malzeme ile yapılması gerekmektedir. Yapının taşıyıcı sistemi bozulmamış ve sağlam ise yapı korunarak restore edilir, ancak yapının taşıyıcı sistemi çürümüş, kopmuş veya onarılamayacak kadar hasar almış durumda ise yapı özgün malzeme ve sistemiyle birebir aynı olacak şekilde Restore edilir.

Eski Eser yapıya basit onarım izini nasıl alınır?
Eski eser yapıya sıva, boya, tamirat gibi yapılacak basit onarımlar için Koruma Kuruluna proje onaylatmak zorunluluğu bulunmamaktadır. Bu tür basit onarımlar için, KUDEB  ( Koruma Uygulama ve Denetim Büroları) bürolarına başvurularak izin alınır ve onların denetiminde onarımlar yapılır.Eğer yapılan müdahale yapıya zarar verir düzeyde ise KUDEB tarafından onarım durdurularak cezai işlem uygulanabilir.

 
Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği - 2015
     

YAPTIKLARIMIZ
Etimesgut Kelebek Su Parkı

Öveçler Vadisi

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği

Hizmet ve Araç Temini

HARİTADA YERİMİZ HIZLI ERİŞİM İLETİŞİM
Anasayfa
Hakkımızda
Projelerimiz

İnşaat

Peyzaj

Personel ve Araç Temini

Rekreasyon Alanları

Restorasyon
İletişim
ALKO ÇEVRE PEYZAJ İNŞ. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

ERAL İNSAN KAYNAK. PEYZ. İNŞ. TEM. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

Adres:
Ayvalı Mah. Kardeşler 1 Sok.
No:12/A Keçiören/ANKARA

Tel: 0312 437 27 27
Fax: 0312 315 00 15